top of page

21. 3. 2023

Folklorní svatba v Beskydech | Janka & WojtaUž na předsvatební schůzce, kdy Janka s Wojtou jakoby nic přepínali mezi češtinou, když se bavili se mnou, a polštinou, když mluvili spolu, jsem tušila, že tahle svatba v Beskydech bude jiná, než jaké jsem doposud zažila.


A taky že byla! V krojích a se všemi tradicemi, zvyky a barvami, které k Jablunkovsku patří. Co do počtu hostů největší, jakou jsem zatím fotila… A hlavně se mluvilo “ponašymu”, takže se záhy ukázalo, že ačkoliv jsem vyrostla ve vedlejším údolí a babička pocházela právě z Jablunkovska, na mě samotné to nezanechalo stopy a nerozuměla jsem téměř ani slovu :)


Teď už znám aspoň pár slovíček - vím třeba, co jsou to wykupiny nebo zaczepiny. A taky že když se řekne starosta, není v tomto případě myšlen šéfík z obecního úřadu, ale pravá ruka nevěsty či ženicha, která má na starosti koordinaci celého dne…


A jsem hrozně vděčná, že jsem u této svatby mohla být – byl to pro mě velký zážitek a možná i trochu návrat ke kořenům z vedlejšího beskydského údolí.


コメント


bottom of page